WWF w mediach | WWF Poland

WWF w mediachnewsweek.pl                            02.07.2015

Zobacz rafę koralową oczami żółwia

Wielka Rafa Koralowa w Morzu Koralowym u wybrzeży Australii zajmuje obszar większy niż Polska. To około 3000 pojedynczych raf i ponad 900 wysp. Rafa przyciąga nurków, ale ze względu na ochronę przyrody nie każdy może otrzymać pozwolenie na eksplorowanie podwodnego świata. Co innego jej mieszkańcy. Naukowcy z WWF wpadli na pomysł, by poznać ten podwodny świat za pomocą kamery GoPro umieszczonej na grzbiecie żółwia. 

Zobacz >> 

_________________________________________

styl.pl                                     27.06.2015

Jakich ryb powinniśmy unikać? 

Jak podaje WWF, obecne tempo wymierania gatunków stworzeń wodnych jest największe w historii. Co 20 minut na świecie wymiera jeden gatunek, a aż 30 procent stworzeń jest zagrożonych wyginięciem. Jak być bardziej świadomym zaistniałej sytuacji? Jakie ryby powinniśmy spożywać, a jakich unikać, by chronić nasze środowisko? W studiu programu "Pytanie na śniadanie" gościł Paweł Średziński z Fundacji WWF Polska.

Zobacz>>http://www.styl.pl/wideo/video,vId,1870045
_________________________________________

pap.pl          17.06.2015

Apel WWF o lepszą ochronę Wielkiej Rafy Koralowej

17.06. Warszawa (PAP) - Planowana przez rząd Australii rozbudowa portów przemysłowych, wzrost natężenia transportu morskiego i usuwanie osadów dennych zagrażają Wielkiej Rafie Koralowej - alarmuje WWF. W obronie rafy pod ambasadą Australii demonstrowało we wtorek kilkunastu nurków.

Zobacz>>
_________________________________________
ekonews.com  29.05.2015

Zaadoptowane wirtualnie zwierzę mądrym prezentem na Dzień Dziecka 

Na stronie adopcja.wwf.pl można wirtualnie zaadoptować jeden z sześciu gatunków zwierząt: fokę szarą, morświna, niedźwiedzia, rysia, tygrysa lub wilka. Taki zaadoptowany zwierzak to pomysł na prezent na Dzień Dziecka, który uczy troski o innych i otaczającą nas przyrodę. 

Zobacz>> 
________________________________________
dziennikbaltycki.pl   28.05.2015

Do Bałtyku trafi dziewięć fok szarych 

W tym roku do Bałtyku trafi dziewięć fok szarych. Trzy z nich, to urodzone w fokarium Stacji Morskiej IO UG w Helu szczenięta, które dziś zostały wypuszczone do swojego naturalnego środowiska w Słowińskim Parku Narodowym.


Zobacz >> 
_________________________________________
e-kg.pl       23.04.2015

Wyłowią 300 ton sieci z Bałtyku

Kilkadziesiąt kutrów, wspomaganych ekipą nurków będzie w tym roku, od maja do sierpnia, brać udział w usuwaniu z Bałtyku sprzętu połowowego utraconego przez rybaków i zalegającego na dnie morza. Wszystko za sprawą projektu realizowanego przez Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb we współpracy z organizacją ekologiczną WWF Polska.

Zobacz >> 
__________________________________________
ekogroup.info   01.04.2015 

Prawie 100 tysięcy Polaków wsparło potrzebę skutecznej ochrony morświna

Prawie 100 tysięcy podpisów za zatwierdzeniem programu ochrony morświna, jedynego krewniaka delfina z Bałtyku zostało przekazanych Ministrowi Środowiska, Maciejowi Grabowskiemu. W czasie spotkania Minister zapowiedział, że kierowany przez niego resort przystąpi do rozpoczęcia procedury zatwierdzenia programu. Deklaracja ta pokazuje, że społeczny głos w tej sprawie został wysłuchany.​

Zobacz >> 

__________________________________________
zwierciadlo.pl     05.03.2015

Co wiesz o morświnie? 

Co drugi Polak nie słyszał o morświnie - informuje organizacja ekologiczna WWF Polska, która 3 marca rozpoczęła kampanię Godzina dla Ziemi WWF, poświęconą w tym roku ochronie tego jedynego walenia, krewniaka delfina, stale występującego w Bałtyku. Morświn rozpoczął podróż po Polsce, podczas której odwiedzi ponad dwadzieścia miast i przypomni o tym, że żyje również w Bałtyku, i opowie, co mu zagraża. Wspólnie z wolontariuszami Błękitnego Patrolu WWF będzie zachęcał do podpisania apelu na rzecz jego ochrony na stronie www.godzinadlaziemi.pl. Ambasadorem akcji jest znany polski aktor Marcin Dorociński.

Zobacz >>

__________________________________________
dziennikpolski24.pl  05.03.2015

Morświn spotkał się z Lajkonikiem w magistracie

Stare Miasto. Do Krakowa zawitała wczoraj makieta morświna, któremu w tym roku dedykowana jest polska edycja proekologicznego projektu WWF. Podróż naturalnej wielkości makiety walenia po Polsce odbywa się pod hasłem „Godzina dla morświna. Bądź moim głosem. Pomóż”. Organizatorzy, wykorzystując potencjał Godziny dla Ziemi WWF, zbierają podpisy pod apelem o pomoc dla krewniaka delfina. W magistracie przywitał morświna Lajkonik. 

Zobacz >>

______________________________________________
Wyborcza.biz      26.02.2015

W Bieszczadach odnawiają i sadzą sady dla niedźwiedzi

Wraz z WWF Polska akcję rozpoczęliśmy w 2009 r. Odnawianie sadów polega na przycinaniu starych gałęzi, odkrzaczaniu i odsłanianiu drzew owocowych; dzięki tym zabiegom drzewa rodzą więcej owoców. Owoce stanowią cenny pokarm głównie dla niedźwiedzi, choć nie tylko bo jabłka i gruszki to także przysmak dzików, czy jeleni" - powiedział PAP Mateusz Świerczyński z nadleśnictwa Cisna

Zobacz >>

______________________________________________
dziendobrytvn.pl      06.02.2015

Michał Piróg w obronie tygrysów                       

Tygrysy zabijane są z różnych powodów. Dla skóry, dla pazura, zęba, z chęci posiadania, a także kultywując tradycje autochtonów. Tygrys zagrożony jest wyginięciem. Głównym powodem możliwości ich wyginięcia jest tradycyjna medycyna azjatycka, w której wykorzystuje się części tygrysów. Oczywiście winni są też turyści, który ochoczo kupują artefakty wytwarzane z ciała tygrysa. Michał Piróg, ambasador WWF, oraz Karolina Tymorek, WWF Polska opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN o okrucieństwie, jakiego dopuszczają się ludzie wobec zwierząt.


Zobacz >>
______________________________________________
Wyborcza.pl     13.01.2015

Rozbiórka wałów przeciwpowodziowych. Dla ochrony województwa

Prawie 20 dolnośląskich wsi czeka rozbiórka wałów przeciwpowodziowych. Szaleństwo? Nie, to nowa strategia ochrony przeciwpowodziowej dla całej Polski. W wielu krajach jest stosowana już od lat.

Zobacz>>
_________________________________________________
Zwierciadło.pl   07.01.2015

Morświn, bałtycki kuzyn delfina, zagrożony

Morświn to jeden z najmniejszych gatunków waleni. Jego bałtycka populacja jest uznana za krytycznie zagrożoną. W połowie grudnia ogłoszono wyniku badań przeprowadzonych w ramach projektu SAMBAH. Wskazują ona, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie 447 osobników.

Zobacz>>
________________________________________________
cosmopolitan.pl   22.12.2014

Kasia Tusk adoptowała rysia. Ty też możesz.

To będzie prezent na Gwiazdkę dla jej rodziców.

Do wzięcia są jeszcze foka szara, morświn, niedźwiedź, tygrys i wilk. I kolejny ryś. Wszystkie te wspaniałe zwierzaki należą do ginących gatunków i bardzo potrzebują naszej pomocy.

Zobacz>>
________________________________________________
metro.pl   16.12.2014

Morświny zagrożone wyginięciem
 
Mamy tylko 447 morświnów. To tak mało, że bałtycka populacja tych morskich ssaków jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Morświny to jedyny gatunek walenia występujący w Bałtyku. Policzono je w trakcie międzynarodowych badań SAMBAH.

Zobacz>>
__________________________________________________
EkoNews.com.pl    28.11.2014

Co dalej z zagubionymi sieciami w Bałtyku?

W dniach 5-6 listopada odbyła się konferencja MARELITT Baltic, podczas której zaprezentowano koncepcje bałtyckiego projektu, którego celem jest ograniczenie wpływu porzuconych narzędzi połowowych na środowisko Bałtyku - informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.

Zobacz>>
___________________________________________
katowice.wyborcza.pl        25.11.2014

Trzeba ostro karać zmotoryzowanych terrorystów

Motocykliści i quadowcy rozjeżdżający szlaki nie przejmują się zakazami, mają za nic ochronę przyrody, a nawet bezpieczeństwo innych osób. Są coraz bardziej bezczelni i agresywni.

Zobacz >>
___________________________________________
Wprost.pl         20.10.2014

Pożegnanie z żyrafą

W ciągu zaledwie 40 lat z powierzchni Ziemi zniknęła ponad połowa dzikich zwierząt. Prawdziwa zagłada dopiero nadciąga.

Zobacz >>
__________________________________________
Rp.pl         02.10.2014

Natura podzielona przez dwa
 

W ciągu minionych czterech dekad populacja dzikich zwierząt na świecie, lądowych i wodnych, zmniejszyła się o ponad połowę. Tak wynika z dziesiątej edycji raportu „Żyjąca planeta" przygotowanego na zlecenie organizacji ochrony przyrody WWF. Raport ogłaszany jest co dwa lata.

Zobacz >>

____________________________________________________
Wyborcza.pl           30.09.2014

Ludzi coraz więcej, a zwierząt i Ziemi coraz mniej

Żyjemy na kredyt przyszłych pokoleń. To konkluzje najnowszego raportu o stanie naszej planety, który dzisiaj publikuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
 
Zobacz >>
____________________________________________________
metro.gazeta.pl          23.09.2014

WWF nagradza rolników, którzy nie trują Bałtyku

Polska jest największym trucicielem, wśród państw leżących nad Bałtykiem. Zawdzięczamy to m.in. naszym rolnikom, którzy faszerują uprawy sztucznymi nawozami. Ekolodzy nagradzają tych, którzy próbują to ograniczyć.

Zobacz >>
____________________________________________________
Rzeczpospolita            05.08.2014

Piękne, lecz śmiertelnie ryzykowne

Każdego dnia w niebo unoszą się setki niewielkich czasz balonów unoszonych gorącym powietrzem od palnika. Moda na ich wypuszczanie dotarła do miejscowości letniskowych.

Zobacz >>
____________________________________________________
Kurier Szczeciński            02.08.2014

Usuwanie sieci widm

Polscy rybacy uczyli swoich kolegów z Niemiec jak usuwac sieci widma z Bałtyku. Szkolenie było możliwe dzięki projektowi zainicjowanemu w 2011 roku przez organizację ekologiczną WWF Polska.

Zobacz >>
____________________________________________________
wyborcza.pl              16.07.2014

Ekolodzy skarżą się do KE na współspalanie
biomasy z węglem


Cztery organizacje ekologiczne skierowały do KE skargę na wspieranie w ramach polskiego systemu wsparcia dla OZE współspalania biomasy z węglem. Ich zdaniem, pomoc publiczna jest tu nadmierna. System wsparcia nie jest pomocą publiczną - replikuje resort gospodarki.

Zobacz >>
____________________________________________________
Pap.pl                        03.07.2014

Resort środowiska wstrzymuje prace nad przywróceniem
polowań na łosie


Po konsultacjach społecznych minister środowiska Maciej Grabowski wstrzymał prace nad nowelą rozporządzenia ws. określenia okresów polowań na zwierzęta łowne - poinformował rzecznik MŚ Paweł Mikusek.

Zobacz >>
_______________________________________________________
wyborcza.biz                21.06.2014

Polska w foliowym kokonie, czyli eko kosztuje

Przy kasie obowiązkowo wszystko wkładane jest w kolejne foliówki, bo przecież zakupy jakoś trzeba donieść do domu. Według danych Parlamentu Europejskiego statystyczny Polak rocznie zużywa ponad 460 foliowych toreb.

Zobacz >>
___________________________________________________________
rmf24.pl                        10.06.2014

Pandy opanowały Hongkong
 
1600 pand zrobionych z masy papierowej siedzi na schodach prowadzących do największego na świecie posągu siedzącego Buddy w Hongkongu. Instalacja jest pomysłem francuskiego artysty Paulo Grangeona, który wcześniej wysłał pandy m.in. do Berlina, Paryża i Tajpej. Teraz przyszedł czas na podbój Chin.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/foto/zdjecie,iId,1506534,iAId,120140#ad-image-0utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
1600 pand zrobionych z masy papierowej siedzi na schodach prowadzących do największego na świecie posągu siedzącego Buddy w Hongkongu. Instalacja jest pomysłem francuskiego artysty Paulo Grangeona, który wcześniej wysłał pandy m.in. do Berlina, Paryża i Tajpej. Teraz przyszedł czas na podbój Chin.
1600 pand zrobionych z masy papierowej siedzi na schodach prowadzących do największego na świecie posągu siedzącego Buddy w Hongkongu. Instalacja jest pomysłem francuskiego artysty Paulo Grangeona, który wcześniej wysłał pandy m.in. do Berlina, Paryża i Tajpej. Teraz przyszedł czas na podbój Chin.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/foto/zdjecie,iId,1506534,iAId,120140#ad-image-0utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Zobacz >>
___________________________________________________________
tvp.pl                            27.05.2014

Trzy młode foki zamieszkały w Bałtyku 

Maszop, Maszoperia i Łebek to trzy młode foki, które od wtorku zamieszkały w Bałtyku. Aby zapewnić ssakom spokój, zwierzęta zostały wypuszczone na plaży w Czołpinie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Zobacz >>

___________________________________________________________
gazetaprawna.pl       17.05.2014

Zwiększa się populacja niedźwiedzia w Polsce

Populacja niedźwiedzi w Polsce liczy około stu osobników. 80 procent z nich bytuje na Podkarpaciu. Od kilkudziesięciu lat można zaobserwować regularny wzrost liczebności tego największego w Polsce drapieżnika.

Zobacz >>
___________________________________________________________
tvp.info                          17.04.2014

Oko w oko z....rysiem

Ryś to w naszych lasach gatunek bardzo rzadki. Leśnicy wraz z WWF Polska już od 6 lat prowadzą projekt na rzecz przywrócenia rysiów w mazurskich lasach. Te groźne „koty” zniknęły z tamtejszych lasów z powodu nadmiernego odstrzału i kłusownictwa.


Zobacz >>
____________________________________________________________
rmf24.pl                       17.04.2014

70 fok dostrzeżonych na piaszczystej łasze

Ponad 70 fok szarych udało się zaobserwować w rejonie ujścia Wisły. Fotodokumentacja tej obserwacji pochodzi z przelotu, realizowanego w ramach działań prowadzonych przez WWF Polska.

Zobacz >>
____________________________________________________________
polskieradio.pl             27.03.2014

Cały świat gasi, zgaś i Ty- Godzina dla Ziemi już w sobotę

W ramach naszej ekologicznej akcji społecznej gasimy światło, by pokazać innym, że losy Ziemi są dla nas ważne i obchodzi nas, co dzieje się ze środowiskiem naturalnym - mówiła w Czwórce Małgorzata Kosowska z WWF Polska. - Nasze wybory mają znaczenie.

Zobacz >>
____________________________________________________________

Pap.pl                            02.03.2014

Ekolodzy sprowadzą sześć rysi z Estonii

Sześć rysi odłowią w Estonii i sprowadzą do lasów na Mazurach ekolodzy z organizacji WWF Polska. Ma to pomóc w ratowaniu nielicznej populacji tych drapieżników w północno-wschodniej Polsce

Zobacz >>
____________________________________________________________
Pap.pl                             16.02.2014

Coraz więcej fok szarych w Bałtyku

Blisko 30 tys. fok szarych zaobserwowano podczas corocznego liczenia tych morskich ssaków w 2013 roku. Większość z nich, ponad 10 tys., bytuje na obszarze archipelagów wysp centralnej Szwecji - informuje Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Zobacz >>

____________________________________________________________
ekologia.pl                       06.02.2014

WWF: Total nie będzie wiercił w krainie goryli

Koncern Total nie będzie prowadził poszukiwań ropy naftowej i gazu w Parku Narodowym "Wirunga" poinformował Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Zobacz >>
____________________________________________________________
Wyborcza.pl                      9.01.2014

Nosorożce pod okiem dronów - śmiały projekt w RPA

Szpiegują Iran i członków Hamasu, zabijają talibów w Afganistanie i terrorystów w Jemenie. Czy niedługo będą pilnować nosorożców w RPA przed dziesiątkującymi te gatunki kłusownikami?
Pap.pl                                30.12.2013

Prawie 200 niedźwiedzi odnotowanych w bazie WWF Polska

Prawie 200 niedźwiedzi odnotowała organizacja ekologiczna WWF Polska w prowadzonej przez nią bazie danych. Do ulubionych "dań" niedźwiedzi, w zależności od pory roku, należą m.in. młode pędy, jagody, orzechy, owoce jarzębiny i maliny.

Zobacz >>

Wyborcza.biz                    28.12. 2013

Ponad 22 tysiące słoni padło w tym roku ofiarą kłusowników

Afrykańscy kłusownicy zabili w tym roku ponad 22 tys. słoni, by pozyskać cenną kość słoniową - wynika z raportu ONZ. Skala handlu tym nielegalnym towarem jest najwyższa od prawie dwóch dekad. W niektórych państwach wybito już blisko 2/3 populacji tych ssaków.

Zobacz >>
Focus.pl                           21.12.2013

Jaką rybę kupić na święta

Nadchodzą święta, w które zjadamy najwięcej ryb w roku. Zgodnie z tradycją dania rybne licznie pojawią się na polskich stołach. Organizacja ekologiczna WWF Polska przypomina, jakie ryby możemy kupować, a jakich, ze względu na nadmierne połowy i niską liczebność, należy unikać.

Zobacz >>
Wyborcza.pl                     28.11.2013

Uwaga, rysie wychodzą z lasu

Rysie z północno-wschodniej Polski wychodzą z lasów, aby zdobyć pożywienie. Mówią o tym dane z obroży telemetrycznych rysiów, które sprowadziliśmy z Estonii - informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
 

Zobacz >>
Wprost.pl                          23.11.2013

Hojny gest Leonardo DiCaprio

Aktor Leonardo DiCaprio przeznaczył trzy miliony dolarów na ratowanie tygrysów w Nepalu - podaje BBC.

Zobacz >> 

Wyborcza.biz                   23.11.2013

Ekolodzy zawiedzeni wynikami szczytu klimatycznego, ale widzą pozytywy

Międzynarodowa społeczność znów marnuje kolejny rok; stracona szansa, na wyznaczenie drogi do globalnego porozumienia klimatycznego w 2015 r. - tak międzynarodowe organizacje ekologiczne podsumowują warszawski szczyt klimatyczny.

Zobacz >>
 

Wprost.pl                        21.11.2013

Rosja: in vitro uratuje zagrożone gatunki

Niedźwiedzica grizzly może zostać surogatką dla zagrożonych wyginięciem niedźwiedzi polarnych - donosi Russia Today.

Zobacz >>
Wyborcza.pl                    21.11.2013

Organizacje pozarządowe opuszczają szczyt klimatyczny. Pierwszy raz w historii.


O godz. 14 organizacje pozarządowe uczestniczące w warszawskim szczycie klimatycznym opuściły Stadion Narodowy, gdzie toczone były rozmowy. Powód? Brak postępu w negocjacjach klimatycznych.
 
Zobacz >>
Polskatimes.pl              16.11.2013

Na plaży w okolicy Unieścia znaleziono martwego wieloryba. "To pierwszy taki przypadek w Polsce".

Ważącego ponad tonę martwego wieloryba znaleziono przy brzegu Bałtyku w okolicy Unieścia (Zachodniopomorskie). Trwają przygotowania do wydobycia zwłok zwierzęcia z morza.

Zobacz >>

Dziennikpolski24.pl     13.11.2013

Jedynie wilki z Bieszczadów i Tatr są bezpieczne na Słowacji.

Ekolodzy alarmują, że zaostrzenie zasad dotyczących odstrzałów wilków na Słowacji to za mało, by uchronić przed śmiercią zwierzęta będące pod ochroną w Polsce. - Słowackie polowania na wilki wciąż są poza kontrolą - zwraca uwagę Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Zobacz >>
Wyborcza.biz                 12.11.2013

WWF Polska: węgiel nie jest przyszłością polskiej gospodarki.

Węgiel nie jest przyszłością polskiej gospodarki. Polski rząd zamiast inwestować w przemysł węglowy powinien wspierać alternatywne źródła energii - przekonywała we wtorek organizacja ekologiczna WWF podczas akcji towarzyszącej szczytowi klimatycznemu COP19.
GazetaWyborcza.pl      11.11.2013

Rozpoczęła się konferencja klimatyczna ONZ. Tysiące osób z całego świata przyjechało do Warszawy.

Od poniedziałku trwa konferencja klimatyczna ONZ. Do Warszawy przyjechało blisko 12 tys. delegatów ze 194 państw. Cel: wynegocjować nowe porozumienie w sprawie redukcji gazów cieplarnianych.

Zobacz >>
PolskieRadio.pl           5.11.2013

Grzechy główne polskiej polityki klimatycznej

W przyszłym tygodniu w ramach szczytu klimatycznego w Warszawie spotkają się przedstawiciele wszystkich państw świata. Głównym celem konferencji bedzie utworzenie nowego porozumienia dotyczącego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Zobacz >>
 
Ekologia.pl                 29.10.2013

WWF: 40 proc. drewna pochodzi z nielegalnych źródeł!

Co minutę z powiechni naszej ziemii znika las odpowiadający 36 boiskom do piłki nożnej! Duża część drzew wycinana jest nielegalnie lub w sposób szkodliwy dla środowiska. Co możemy zrobić, by chronić lasy? Wybierajmy certyfikowane drewno i produkty z niego wykonane - apeluje organizacja ekologiczna WWF Polska.

Zobacz >>
 
TVN24.pl                    19.10.2013

Reni Jusis chce pomagać fokom. "Trudno się oprzeć ich urokowi

Reni Jusis została wolontariuszką Błękitnego Patrolu WWF i razem z setką innych ekologicznych społeczników uczyła się jak fachowo pomagać rannym i chorom fokom.

Zobacz >>
 
Wyborcza.biz              16.10.2013

Dwa rysie urodzone w niewoli zostaną wypuszczone w mazurskich lasach

Dwa młode rysie urodzone w niewoli zostaną w październiku wypuszczone na wolność i zamieszkają w mazurskich lasach - poinformował we środę PAP Paweł Średziński z WWF Polska.
Focus.pl                      11.10.2013

Zielone światło dla śledzia

Cztery z siedmiu stad ryb poławianych komercyjnie w Bałtyku znajduje się na stabilnym poziomie. To o dwa więcej niż w ubiegłym roku.

Zobacz >>
 
Wyborcza.pl                5.10.2013

Polskie niedźwiedzie pod specjalnym nadzorem


Dzięki badaniom genetycznym przeprowadzonym na zlecenie WWF Polska wiemy, że na terenie naszego kraju żyje około 100 niedźwiedzi. Spotkać je można jedynie w górach. Szacuje się, że w samych Bieszczadach żyje aż 80 tych dużych drapieżników
Dziennikpolski24.pl   25.09.2013

Niedźwiedzie brunatne mają się doskonale dzięki pomocy WWF

Prawie 2,5 tysiąca drzew w starych sadach odmłodzili w tym roku ekolodzy, by ułatwić pozyskiwanie pożywienia przez niedźwiedzie z Bieszczadów. To tylko jeden z elementów programu ochrony tego gatunku prowadzonego przez WWF Polska.
Zobacz >>
 
Focus.pl                     24.09.2013

Globalne ocieplenie to nie kwestia wiary


Zmiany klimatu to fakty potwierdzone przez naukę – przypomina międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Dlatego należy przystąpić do działania na rzecz powstrzymania zmian klimatu już teraz, inwestując w energetykę odnawialną i promując efektywność energetyczną.

Zobacz >>
 
Wyborcza.pl      14.09.2013

WWF Polska: Nie strzelajmy do bobrów!

Od kilku lat bóbr europejski ma poważny problem. Coraz częściej składane są wnioski o jego odstrzał. Niedawno - w ramach konserwacji Kanału Bródnowskiego - na podobny pomysł wpadła gmina Nieporęt. Strzelanie do bobrów nie jest jednak właściwym rozwiązaniem problemu, a ich obecność w środowisku przynosi również wiele korzyści.

Zobacz >>
 

Wyborcza.pl      02.09.2013

Kolejne elektownie wodne na dunajcu. A co z rybami?

Polski Związek Wędkarski oraz przyrodnicy sprzeciwiają się budowie kolejnych małych elektrowni wodnych na Dunajcu. Ich zdaniem może to uniemożliwić migrację ryb.  
TVP.info             06.08.2013

Foki tez chcą odpocząć na polskiej plaży

Podczas odpoczynku na polskiej plaży coraz częściej możemy spotkać foki. Pod koniec lipca u ujścia Wisły odnotowano stado liczące aż 77 fok szarych, czyli ponad trzy razy większe niż w 2011 roku.

Zobacz >>

 
Wyborcza.pl      31.07.2013

Słabo z polskimi rysiami: nie mogą dopaść saren.

Co najmniej 32 rysie żyją obecnie w lasach północno-wschodniej Polski. Niestety, coraz mniej tych pięknych drapieżników żyje w Puszczy Białowieskiej, Augustowskiej i Piskiej. W miarę dobrze za to rysie radzą sobie w Puszczy Knyszyńskiej, Rominckiej i Boreckiej.
 
	© Instytut Monitorowania Mediów
Instytut Monitorowania Mediów
© Instytut Monitorowania Mediów
Monitoring prowadzony dzięki IMM.
Wyborcza.pl     19.07.2013

Uchwyć urodę polskiej wody!

Organizacja ekologiczna WWF Polska rozpoczęła właśnie akcję zachęcającą do zwrócenia większej uwagi na rzeki i jeziora w naszym kraju. Służyć ma temu specjalna internetowa platforma Wody.wwf.pl oraz konkurs fotograficzny "Uchwyć urodę wody"

Zobacz>>


Gk24.pl     18.07.2013

Policzyli delfiny w Gangesie

W akcję zaangażowało się ponad 150 wolontariuszy WWF. Liczenie objęło odcinek Gangesu wraz z dopływami, o łącznej długości aż 2500 km. Delfiny gangesowe, zagrożone wyginięciem, są jednym z czterech.

Zobacz>>


Wyborcza.pl     18.07.2013

Młoda foka odwiedziła Mielno


Na plaży w rejonie Mielna pojawiła się młoda foka szara. Przez dwie doby nad jej bezpieczeństwem czuwali wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF. Foki szare, niegdyś liczne na polskim wybrzeżu, od kilku lat dzięki działaniom naukowców i ekologów zaczynają pojawiać się znów coraz częściej u naszych brzegów.

Zobacz>>


Focus     11.07.2013

Co słychać u Łodzika, Ławicy i Łachy?

Minęły już dwa tygodnie od wypuszczenia trzech fok szarych, które urodziły się w helskim fokarium, do Bałtyku. Przez najbliższe pół roku będziemy mogli śledzić ich wędrówki na stronie wedrowkifok.wwf.pl – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.

Zobacz>>


Onet.pl     02.07.2013

W trosce o Bałtyk Polska lepsza tylko od Litwy i Rosji

W zmniejszaniu zanieczyszczenia Bałtyku Polska jest lepsza od Litwy i Rosji. W regionie o środowisko morza najlepiej dba Finlandia, jednak wszystkie kraje mają zaniedbania w realizacji obietnic - wynika z opublikowanego raportu organizacji ekologicznej WWF.

Zobacz>>


Wprost     01.07.2013

Pierwsza rolniczka RP

Pracy na roli mogłaby uczyć samego ministra rolnictwa. Co roku własnymi rękami wyrywa ponad 60 ton rzepy, kalarepy i buraków. Anna Stępień - polski rolnik roku.

Zobacz>>


Wyborcza.pl     28.06.2013

Nasze foki wracają do Bałtyku

Trzy foki szare i jedna obrączkowana zostały wypuszczone w tym tygodniu do Bałtyku. Zwierzęta przyszły na świat w helskim fokarium. Ich morskie wędrówki będziemy mogli śledzić dzięki specjalnym nadajnikom zakupionym w ramach projektu prowadzonego przez WWF Polska i Stację Morską w Helu. Z kolei foka obrączkowana została uratowana dzięki interwencji Błękitnego Patrolu WWF


Zobacz>>


EcoPress.pl      25.06.2013

Meksyk będzie chronił morświny

Rząd Meksyku będzie chronić morświny kalifornijskie, gatunek uznawany za krytycznie zagrożony wyginięciem oraz promować zrównoważone rybołówstwo w Zatoce Kalifornijskiej. To efekt apelu międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF i poparcia blisko 40 tysięcy osób z całego świata. W Polsce WWF działa na rzecz ochrony bałtyckiej populacji morświnów, której liczebność jest szacowana na 100 osobników.

Zobacz>>


Wp.pl     22.06.2013

Ptasi rezerwat Mewia Łacha w niebezpieczeństwie


W związku z natężonym ruchem turystycznym w rezerwacie Mewia Łacha w ujściu Wisły, organizacja ekologiczna WWF Polska apeluje do turystów o właściwe zachowanie. Rezerwat Mewia Łacha jest bardzo ważną ostoją rzadkich gatunków rybitw oraz jedynym miejscem w Polsce, w którym regularnie są obserwowane foki.

Zobacz>>


EcoPress.pl      21.06.2013

Co czeka Wirungę?

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zaapelował o anulowanie koncesji na wydobycie ropy naftowej na terenie Parku Narodowego Wirunga w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Obecnie koncesje pokrywają aż 85% powierzchni parku, a ich największymi posiadaczami są duże koncerny paliwowe, Total i Soco International PLC. W odpowiedzi na apel międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF francuski koncern paliwowy Total zrezygnował z wydobywania ropy naftowej na terenie parku.

Zobacz>>


TVP     13.06.2013

Ekorolnicy


Dwa gospodarstwa z naszego regionu zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez WWF. Właścicielki gospodarstw ze Szczedrzyka i Kuniowa udowodniły między innymi, że Morze Bałtyckie można chronić 500 kilometrów od wybrzeża.

Zobacz>>Focus     05.06.2013

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

"Zielono mi" – pod takim hasłem organizacja ekologiczna WWF zachęca do świętowania Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego i namawia, aby w środę 5 czerwca każdy miał na sobie coś zielonego.

Zobacz>>


Ekologia.re.pl         04.06.2013

Elektroniczny ślad dalekich wędrówek mazurskich rysi

Luna, estońska rysica, która została sprowadzona do Puszczy Piskiej pod koniec marca, na dobre zadomowiła się na Mazurach. Potwierdzają to sygnały z jej obroży telemetrycznej - poinformowała organizacja ekologiczna WWF Polska.

Zobacz>>


Polskie Radio PR 1      30.05.2013

"Cztery pory roku" na Helu

Piątkowa audycja ze Stacji Morskiej na Helu. Będzie o fokach, morświnach i innych mieszkańcach Bałtyku.

Zobacz>>


Onet.pl      15.05.2013

Kosze na śmieci zabezpieczone przed niedźwiedziami

50 koszy na odpady, których nie otworzą niedźwiedzie, ustawiono w Bieszczadach oraz Beskidzie Niskim i Żywieckim. Ostatnich pięć pojemników przyrodnicy rozmieścili w środę w Babiogórskim Parku Narodowym.

Zobacz>>


Onet.pl     10.05.2013

Republika Środkowoafrykańska: kłusownicy zabili 26 słoni

Kłusownicy zabili 26 słoni, w tym cztery słoniątka, w Parku Narodowym Dzanga Bai w Republice Środkowoafrykańskiej - poinformowała organizacja ochrony zwierząt WWF. Dzanga Bai jest ostoją słoni.

Zobacz>>


Nowiny24     26.04.2013

W Bieszczadach WWF postawi specjalnie śmietniki. Nie dla... niedźwiedzi

Niedźwiedzie często sięgają po resztki jedzenia zostawione w górach przez ludzi. Zaglądają również do niezabezpieczonych śmietników. Takie zdarzenia mogą prowadzić do uzależnienia tych zwierząt od stosunkowo łatwo dostępnego źródła pokarmu.

Zobzcz>>


TVN24     24.04.2013

Polskie foki

Foczy sezon zaczął się w tym roku wyjątkowo dobrze. Kilka fok przyszło na świat w helskim fokarium, a liczne stada pojawiają się na naszym wybrzeżu. O tym dlaczego kiedyś fok było mało, a teraz jest coraz więcej i o tym gdzie można je teraz spotkać, Katarzyna Czupryńska.

Zobacz>>


Wprost     19.04.2013

Nielegalnie wycinają lasy w Rosji. Co z tygrysami?

WWF alarmuje, że rosyjskie lasy wycinane są nielegalnie w zastraszającym tempie. Zagraża to rzadkim gatunkom zwierząt, które mieszkają w tych lasach - w tym także tygrysom.

Zobacz>>


Ekologia.pl     19.04.2013

Bieszczadzkie niedźwiedzie pod czujnym okiem kamer

Czereszenka to trzeci z bieszczadzkich niedźwiedzi wyposażony w nadajnik GPS przez organizację ekologiczną WWF Polska. Zebrane w ten sposób dane pozwolą lepiej poznać zwyczaje bieszczadzkich niedźwiedzi, a przez to lepiej chronić te zwierzęta.

Zobacz>>


Focus     16.04.2013

Foczy początek wiosny

Kilka małych fok pojawiło się na polskim wybrzeżu Bałtyku. - Odnotowaliśmy też kolejną foczą „kumulację” w ujściu Wisły. 40 fok jednocześnie odpoczywało na piaszczystej wysepce - donoszą pracownicy Błękitnego Patrolu Fundacji WWF Polska.

Zobacz>>


Metro     15.04.2013

Osierocony nosorożec walczy o przetrwanie

Osierocony nosorożec indyjski ma zaledwie dwa tygodnie. Jego matka zginęła z rąk kłusowników w Parku Narodowym w Manas, gdzie organizacja WWF działa na rzecz przywrócenia tych zwierząt do natury. Z 18 nosorożców indyjskich wypuszczonych na wolność w 2012 roku do dziś przeżyło 14. Przyczyną ich śmierci są kłusownictwo i nielegalny handel rogiem nosorożca w Azji.Ekologia.pl     09.04.2013

Regulacja rzek w Polsce. Wg. WWF na niszczenie rzek idą miliony złotych

Setki milionów złotych są wydawane na pogłębianie i regulację rzek, bez analizy efektów tych prac i bez kontroli ich wpływu na środowisko – alarmuje organizacja ekologiczna WWF Polska.

Zobacz>>


Wyborcza.pl     31.03.2013

Ekolodzy odnowią stare sady na Podkarpaciu

Ekolodzy do 2014 roku będą realizować projekt odnawiania starych sadów owocowych w Bieszczadach - poinformował PAP rzecznik WWF Paweł Średziński. Owoce z tych sadów są ważnym pokarmem dla niedźwiedzi bytujących w polskiej części Karpat.

Zobacz>>


Onet.pl      29.03.2013

Kolejny ryś z Estonii trafił do mazurskich lasów

Czwarty odłowiony w Estonii ryś został wypuszczony do Puszczy Piskiej (Warmińsko-mazurskie). Zwierzę ma dołączyć do odbudowywanej populacji tych zwierząt w północnowschodniej Polsce - poinformował Paweł Średziński z organizacji ekologicznej WWF Polska.

Zobacz>>


Onet.pl     19.03.2013

Legenda polskiej muzyki wpiera niezwykłą akcję

Kora wspiera Godzinę dla Ziemi! Charyzmatyczna piosenkarka zadeklarowała, że jeżeli 100 tys. osób włączy się do akcji, to ona własnoręcznie... skosi trawę!

Zobacz>>


Wiadomości24.pl    19.03.2013

Zgaś światło, włącz się do zmian!

Godzina dla Ziemi WWF to największa tego typu akcja na świecie! Aby się do niej włączyć wystarczy zarejestrować się na stronie wwf.pl i w sobotę 23 marca o 20.30 zgasić światło na symboliczną godzinę!

Zobacz>>


Ekologia.pl     09.03.2013

Bieszczadzkie niedźwiedzie budzą się na wiosnę!

Wołosaty, jeden z bieszczadzkich niedźwiedzi wyposażonych w obrożę z nadajnikiem GPS, przebudził się już z zimowego snu – donosi organizacja ekologiczna WWF Polska. Chociaż w górach jeszcze leży śnieg, to coraz więcej niedźwiedzi opuszcza gawry i wyrusza na poszukiwanie pokarmu.

Zobacz>>


TVN24.pl     06.03.2013

Foczy poród na monitoringu

W helskim fokarium na świat przyszła samiczka. Pracownicy zapewniają, że poród przebiegł pomyślnie, a mała foczka, której nadano imię Łacha, jest w pełni zdrowa. W środę rano narodziła się kolejna foka, jeszcze nie wiadomo jakiej jest płci. To trzecie narodziny w ciągu ostatnich dni.

Zobacz>>


Wprost.pl     04.03.2013

W Tajlandii zakażą handlu kością słoniową

Premier Tajlandii, Yingluck Shinawatra zapowiedziała, że zamierza wprowadzić w azjatyckim kraju zakaz handlu kością słoniową.

Zobacz>>


Zwierciadło    27.02.2013

Ocal słonie z Martyną Wojciechowską i WWF


Każdego roku kłusownicy zabijają w Afryce nawet 30 tysięcy słoni. Podpisz petycję przeciwko handlowi kością słoniową.

Zobacz>>


Gazeta Kaszubska     25.02.2013

Sieci widma wyłowione z Bałtyku. Jest ich 135 km!

Niebezpieczne tzw. sieci widma wyłowione zostały przez polskich i litewskich rybaków w ramach wspólnego projektu WWF Polska, Litewskiego Funduszu na Rzecz Ochrony Przyrody oraz Fundacji Baltic Sea 2020. Pozostawione same sobie zagrażają rybom, ptakom czy ssakom. Wyłowionych w 2012 roku było 22 tys. kilogramów sieci.

Zobacz>>


Gazeta Wyborcza     12.02.2013

Ile rysi na Mazurach?

Leśnicy i ekolodzy z polskiego WWF-u liczyli wczoraj rysie żyjące w lasach mazurskich. Na szczęście nie padało, więc tropy zwierząt były dobrze widoczne w starym śniegu.

Zobacz>>


Ekologia.pl    11.02.2013

Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Ostrożnie z dokarmianiem zwierząt w lesie

Nieumiejętne dokarmianie dziko żyjących zwierząt przez człowieka może przynieść więcej szkód niż korzyści– przypominają organizacja ekologiczna WWF Polska i Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Zobacz>>


Gazeta Wyborcza   07.02.2013

PE poparł reformę wspólnej polityki rybołówstwa

Parlament Europejski poparł w środę plan reformy wspólnej polityki rybołówstwa UE, która ma zapobiec przeławianiu zasobów rybnych. Reforma ma wejść w życie w 2014 r., ale poprawki PE będą jeszcze tematem negocjacji z krajami członkowskimi.

Zobacz>>


TVP Olsztyn   02.02.2013

Wilki i rysie kolejno odlicz!

Jeśli pogoda pozwoli w przyszłym tygodniu olsztyńscy leśnicy będą liczyć wilki i rysie. W akcji, która jest współfinansowana przez WWF Polska weźmie udział ponad 200 leśników, którzy śladów rysia i wilka będą szukać na obszarze kilkuset tysięcy hektarów.

Zobacz>>


Gazeta Wyborcza     31.01.2013

"Wystawa zachęca do zabijania". Obrońcy zwierząt proszą ministra o interwencję

Obrońcy zwierząt proszą o interwencję ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Chodzi o otwartą przed tygodniem w Muzeum Narodowym w Kielcach wystawę "Zwierzęta i kontynenty". "W obecnej formie ekspozycja zachęca do zabijania rzadkich gatunków zwierząt i do łamania międzynarodowych przepisów Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Zobacz>>


Biokurier    25.01.2013

Wyślij rybę europosłom!

6 lutego, podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego, europosłowie podejmą decyzję w sprawie kształtu zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Od nich zależy los zagrożonych gatunków ryb i owoców morza. Niestety, tylko nieliczni polscy europosłowie wykazują jakiekolwiek zainteresowanie tym niezwykle ważnym głosowaniem. Możemy to zmienić, wysyłając polskim europosłom wirtualną rybę i przypominając o tym, jak ważna jest ochrona zasobów ryb w morzach i oceanach – zachęca organizacja ekologiczna WWF.

Zobacz>>


Zwierciadło    23.01.2013

Zagrożenia ekologiczne w Zatoce Alaska

Warunki panujące na morzach arktycznych zwiększają ryzyko uszkodzenia platform wiertniczych. W Zatoce Alaska w ostatnich miesiącach wydarzyły się aż dwa wypadki. WWF apeluje o wstrzymanie wydobycia ropy naftowej z dna arktycznych mórz i oceanów.

Zobacz>>


Wirtualna Polska 22.01.2013

Petycja WWF w sprawie handlu kością słoniową

Większość kości słoniowej z Afryki jest sprzedawana w Tajlandii, to nakręca kłusownictwo - poinformowali ekolodzy z WWF. Aktywiści zbierają podpisy pod petycją do premier Tajlandii, by zakazano tam handlu kością.

Zobacz>>


Gospodarka Morska    10.01.2013

Wstąp do Błękitnego Patrolu WWF! Pomóż chronić Bałtyk!

WWF Polska rozpoczął właśnie rekrutację do Błękitnego Patrolu. Prawie 200 nowych wolontariuszy dołączy do Patrolu, który pomaga chronić przyrodę Bałtyku. Wolontariusze są szczególnie potrzebni na mało zaludnionych odcinkach polskiego wybrzeża.

Zobacz>>


Rzeczpospolita   26.12.2012

Żaby śpiewają nad Mekongiem

Żaba śpiewająca jak ptak, ryba żyjąca w głębinach i nietoperz o demonicznym wyglądzie - to niektóre spośród 126 nowych gatunków zwierząt i roślin, odkrytych przez naukowców w dorzeczu Mekongu.

Zobacz>>


Radio Zet    14.12.2012

Śledzik w "Dzień Dobry Bardzo". Grzegorz Łapanowski - Jaka ryba na święta?

Grzegorz Łapanowski, kulinarny patriota i sympatyk orientalnych smaków w jednym, w DDB opowiada o rybach :). Jeżeli wciąż nie wiecie, jaka rybka będzie gościć na waszym stole w wigilijny wieczór, zachęcamy do przeczytania artykułu "Jaka ryba na święta?"

Obejrzyj wideo>>


Kotlet.tv     13.12.2012

Jaka ryba na święta?

Czy wiecie, jakie ryby kupować w sklepie? W związku z akcją WWF, która ma na celu rozpowszechnienie wiedzy o tym co jemy i by wybierać ryby z „dobrych” hodowli, dzisiaj podpowiadamy, jaką rybę wybrać na święta czy też kupić na codzienny obiad.

Zobacz>>


Polskie Radio    11.12.2012

Podaruj swojej choince drugie życie

Co roku na świecie wycina się 10 milionów drzewek iglastych. Mimo to ekologowie nie apelują, by obok wigilijnego stołu pojawiały się sztuczne, pozbawione zapachu, plastikowe okazy...

Posłuchaj audycji>>


Rzeczpospolita    5.12.2012

Na pomoc fokom i morświnom

Już od trzech lat wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF niosą pomoc morskim ssakom. W program monitorowania polskiego wybrzeża i obserwowania fok i morświnów zaangażowało się przez ten czas ponad 40 wolontariuszy, od 2010 roku zarejestrowano ponad tysiąc obserwacji fok szarych, pospolitych i obrączkowanych i kilka - morświnów.

Zobacz>>


Ekologia.pl    27.11.2012

Foka o imieniu Rowek wróciła do Bałtyku

Foka pospolita o imieniu „Rowek”, w której uratowaniu pomógł Błękitny Patrol WWF, wróciła do Bałtyku. Mały samiec przeszedł pomyślnie rehabilitację w Stacji Morskiej w Helu, i znów będzie mógł żyć w naturze. Rowek został wypuszczony w Słowińskim Parku Narodowym.

Zobacz>>


Onet.pl   26.11.2012

Monitoring niedźwiedzi w Bieszczadach

W ra­mach pro­jek­tu pro­wa­dzo­ne­go przez WWF Pol­ska, pierw­szy z sze­ściu biesz­czadz­kich niedź­wie­dzi zo­stał wy­po­sa­żo­ny w ob­ro­żę te­le­me­trycz­ną. Przy­rod­ni­cy chcą le­piej po­znać zwy­cza­je tych zwie­rząt - po­in­for­mo­wał w po­nie­dzia­łek Paweł Śre­dziń­ski z WWF Pol­ska.

Zobacz>>


Polskie Radio   26.11.2012

Do Polski przyjadą z Estonii kolejne rysie

Z trzech rysi, które zostały wypuszczone do lasu przeżyły dwa. Trzeci zdechł zaatakowany przez pasożyty. Ale WWF Polska chce w przyszłym roku wypuścić do polskich lasów kolejne dwa rysie.


Posłuchaj audycji>>


Ekologia.pl   16.11.2012

Populacja goryli górskich w Ugandzie wzrosła do 880 osobników!

Populacja goryli górskich w Ugandzie wzrosła do 880 osobników! To o 100 więcej niż w 2010 roku – donosi międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Krytycznie zagrożone wyginięciem goryle górskie występują jedynie w dwóch miejscach na świecie.

Zobacz>>


Rzeczpospolita 15.11.2012

Rekordowo surowy wyrok za handel rogami nosorożca

Tajlandczyk Chumlong Lemtongthai został skazany na 40 lat pozbawienia wolności za nielegalny handel rogami nosorożca z Republiki Południowej Afryki. To najcięższy w historii RPA wyrok za przestępstwo przeciwko ochronie przyrody – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.Wyborcza.pl 14.11.2012

Do Polski wracają drapieżne koty

Wiosną maleńka populacja naszych rysi wzbogaciła się o troje imigrantów z Estonii. Jak im się powodzi po dziewięciu miesiącach na polskiej ziemi? Drapieżne koty, które żyły wcześniej w dzikiej estońskiej puszczy, przesiedliła organizacja ekologiczna WWF Polska. Wypuszczono je w poprzecinanych jeziorami Lasach Napiwodzko-Ramuckich (na południe od Olsztyna i na zachód od Puszczy Piskiej), w których jeszcze ćwierć wieku temu rysi było pod dostatkiem.

Zobacz>>


Rzeczpospolita 13.11.2012

Rekordowo surowy wyrok za handel rogami nosorożca

Tajlandczyk Chumlong Lemtongthai został skazany na 40 lat pozbawienia wolności za nielegalny handel rogami nosorożca z Republiki Południowej Afryki. To najcięższy w historii RPA wyrok za przestępstwo przeciwko ochronie przyrody – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.


Money.pl 12.11.2012

W Gangesie żyje ponad 600 delfinów rzecznych

671 delfinów wypatrzyli w Gangesie wolontariusze organizacji ekologicznej WWF Delfiny gangesowe, które liczyli, krytycznie zagrożone wyginięciem, są jednym z czterech występujących na świecie gatunków delfinów rzecznych.

Zobacz>>


TVN 24 05.11.2012

Wyją dla wilków i dla dobra nauki

Nietypowe - nie tylko dlatego, że nocne - wyprawy naukowców w lasach Dolnego Śląska. Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowili poznać lepiej zwyczaje wilków. Natomiast działacze organizacji WWF Polska rozdają hodowcom tak zwane elektryczne pastuchy, czyli ogrodzenia pod prądem, którymi otacza się pastwisko, i owczarki podhalańskie.


Wp.pl 05.11.2012

Kolejne obszary Puszczy Amazońskiej pod ochroną

Rząd Peru objął dodatkową ochroną 600 tys. ha Puszczy Amazońskiej - poinformowała organizacja WWF. Obszar ten odpowiada dwóm trzecim powierzchni woj. opolskiego. Trzy nowe obszary chronione połączą cenne ostoje przyrody w Peru, Ekwadorze i Kolumbii.

Zobacz>>


Głos Pomorza 17.10.2012

Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły

Organizacja ekologiczna WWF zaprasza szkoły do projektu "Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły”.


Wyborcza.pl 06.10.2012

Betonowy Mekong

Ratujmy Mekong - wzywają organizacje ekologiczne. I ostrzegają, że jeśli rzekę Indochin poprzecina sieć tam i hydroelektrowni, 60 mln ludzi czeka społeczna katastrofa.Wprost 04.10.2012

Ekolodzy alarmują: zwierzęta wymierają coraz częściej


W ostatnich 150 latach tempo wymierania ptaków i ssaków zwiększyło się czterokrotnie. 61 tys. gatunków zwierząt jest wpisanych na listę gatunków zagrożonych - przypominają ekolodzy z WWF przy okazji przypadającego 4 października Światowym Dniu Zwierząt.

Zobacz>>


PR1 Polskiego Radia 23.09.2012

Człowieku, nie bądź wilkowi wilkiem

Jak świat światem ludzie nie mają dobrej opinii o wilkach. W wielu bajkach pojawiają się te zwierzęta, ale nie są to mili i wzbudzający sympatię bohaterowie. WWF próbuje taki obraz wilka zmienić.

Zobacz>>


Rzeczpospolita 22.09.2012

Turysto, nie kupuj nosorożca

Dziś Światowy Dzień Nosorożca - z pięciu gatunków tych zwierząt, trzem grozi wyginięcie.

Zobacz>>


PR1 Polskiego Radia 11.09.2012

Ochronili pandę, teraz walczą o polskie rysie

Organizacja ekologiczna WWF świętuje 51. urodziny. Jakie są jej największe sukcesy i czym zajmuje się w Polce?

Zobacz>>


Onet.pl 7.09.2012

Kangury pod specjalnym nadzorem

Petrogale lateralis, nazywany też kangurem skalnym czarnonogim, jest jednym z najrzadszych i najbardziej tajemniczych torbaczy. Jego przetrwaniu zagrażają lisy i dzikie koty, drapieżniki sprowadzone do Australii przez europejskich osadników. Organizacja ekologiczna WWF opublikowała unikatowe zdjęcia tego niezwykłego gatunku zrobione ukrytą kamerą.

Zobacz>>


Ekologia.pl 30.08.2012

Morświny i delfiny wśród krytycznie zagrożonych gatunków

Do najbardziej zagrożonych małych waleni na świecie należą delfiny Maui, morświn kalifornijski oraz morświn występujący w Bałtyku. Wciąż istnieje jednak szansa, aby je ocalić – przypominają eksperci, którzy zajmują się ochroną morskich ssaków.

Zobacz>>


Gazeta Wyborcza 24.08.2012

Afryka przegrywa wojnę z kłusownikami

23 lata po wprowadzeniu zakazu handlu kością słoniową w Afryce znów mają miejsce rzezie słoni. Masowo są też zabijane dużo rzadsze nosorożce. Za wszystkim stoją mafie z Chin, Tajlandii i Wietnamu.

Zobacz>>


Wp.pl 16.08.2012

Więcej tygrysów w Nepalu

Liczba tygrysów w nepalskim Parku Narodowym Bardia podwoiła się w ciągu trzech ostatnich lat – informuje organizacja ekologiczna WWF. Liczbę zwierząt oszacowano na podstawie zdjęć zrobionych ukrytą kamerą.


Zobacz>>


Dziennik Bałtycki 18.08.2012

W rejonie Kuźnicy pojawiła się młoda foka obrączkowana [ZDJĘCIA]

Tegoroczne lato możemy bez wątpienia nazwać "foczym", bo jest rekordowe pod względem obserwacji trzech gatunków fok występujących w Bałtyku. W tym tygodniu, w rejonie Kuźnicy, pojawiła się młoda foka obrączkowana - informuje WWF Polska.

Zobacz>>


Rzeczpospolita 09.08.2012

Jak walczyć z morzem?

Ma być więcej pieniędzy na ochronę plaż, ale ekolodzy uważają, że polskiemu brzegowi Bałtyku może grozić zabetonowanie. – Rzą­do­wa pro­po­zy­cja zmian w „Pro­gra­mie ochro­ny brze­gów mor­skich" to­ru­je dro­gę wy­be­to­no­wa­niu 300 km wy­brze­ża w imię obro­ny przed Bał­ty­kiem – ostrzega Pa­weł Śre­dziń­ski z or­ga­ni­za­cji eko­lo­gicz­nej WWF Pol­ska.

Zobacz >>


Ekonews.com.pl 01.08.2012

Jedziesz nad Morze Śródziemne? Odpoczywaj razem z przyrodą

Rejon Morza Śródziemnego jest najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów Polaków. W ubiegłym roku polscy turyści odbyli ponad 2 miliony podróży do krajów położonych w basenie tego morza. Organizacja ekologiczna WWF podpowiada, jak wypoczywać nad Morzem Śródziemnym w sposób przyjazny dla środowiska.

Zobacz >>
 
Wprost.pl 27.07.2012

Chrońmy Bałtyk przed sinicami


Kupując detergenty nie zawierające fosforanów pomagamy chronić Bałtyk przed sinicami - podkreśla organizacja WWF. Na stronie petycja.wwf.pl można podpisać apel ekologów o wprowadzenie w Polsce zakazu stosowania fosforanów w detergentach do zmywarek do naczyń.


Zobacz >>


Rp.pl 23.07.2012

Wietnam – nie to tygrysy lubią najbardziej


23 azjatyckie i afrykańskie kraje wzięła pod lupę organizacja WWF. Badała zakres ochrony nosorożców, tygrysów i słoni. Najgorzej pod tym względem jest w Wietnamie

Zobacz >>


Fakt 26.07.2012

Mała foczka zgubiła mamusię


Kto wie, co stałoby się z tym zwierzątkiem, gdyby nie pomoc człowieka! Mała foka pospolita odłączyła się od mamy i zagubiła w wodach Bałtyku. Na szczęście znalazł ją przypadkowy turysta.

Zobacz >>


Gazeta Wyborcza 22.07.2012

WWF: zmiany klimatu zagrażają panterze śnieżnej w Himalajach


W związku z globalnym ociepleniem zmieni się charakter wysokogórskiej roślinności, a to może wpłynąć na zmniejszenie obszaru występowania pantery śnieżnej w Himalajach aż o 30 proc. - poinformowała organizacja ekologiczna WWF.

Zobacz >>
 
TVN24 19.07.2012

Wyłowili już 700 kg sieci – widm


Od początku lipca ekolodzy z WWF Polska usuwają tzw. sieci-widma. Zgubione przez rybaków, stanowią zagrożenie dla ryb, ptaków i ssaków. Chociaż zła pogoda utrudnia pracę, są już pierwsze efekty akcji.

Zobacz >>


Polskie Radio 16.07.2012

Akcja w Tatrach: „Nie mów do mnie misiu!”


Zorganizowały ją fundacja WWF Polska we współpracy z TPN i PTTK. Ma na celu uświadomienie turystom, jak zachowywać się w górach.


Zobacz >>


Gazeta Wyborcza 12.07.2012

Rybom na ratunek

Aż 87 proc. światowych łowisk jest w pełni bądź nadmiernie eksploatowane przez ludzi - ostrzega organizacja ekologiczna WWF.

Zobacz >>


Fakt 21.06.2012

Stado 41 fok w Polsce! To rekord. Zobacz!


Mamy kolejny foczy rekord na polskim wybrzeżu! W rejonie ujścia Wisły na piaszczystych wysepkach zaobserwowano jednocześnie aż 41 fok!


Zobacz >>


TVN24 05.06.2012

Aron, Laskorn. Lubek i Lugier już w Bałtyku


Urodzone w tym roku w fokarium w Helu oraz gdańskim ogrodzie zoologicznym cztery foki szare wypuszczono we wtorek do Bałtyku. Zwierzęta wyposażono w nadajniki, dzięki którym przez najbliższe pół roku można będzie śledzić trasę, po jakiej będą się poruszać.


Zobacz >>
 

Polskie Radio 05.06.2012

Wypuszczono foki na wolność. Zobacz wideo!


Cztery foki szare wypuszczono na wolność w Słowińskim Parku Narodowym. Trzy samce urodziły się w fokarium na Helu, jeden przyszedł na świat w oliwskim ZOO.

Zobacz >>
 
National Geographic 29.05.2012

Wilka Ambaras – bezpłatna książka WWF dla dzieci


Wilk nie jest taki straszny, a jego obecność w świecie przyrody jest niezwykle potrzebna – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska, która wydała właśnie opowieść o wilku.

Zobacz >>
 
Odkrywcy.pl 15.05.2012

Polacy potrzebują do życia dwóch planet!

Jeśli nie ograniczymy naszej konsumpcji oraz nie zmienimy naszych codziennych nawyków, Ziemia nie będzie w stanie nas utrzymać – alarmuje organizacja ekologiczna WWF, która po raz kolejny przygotowała raport dotyczący stanu środowiska na świecie. Ludzkość konsumuje dziś o 50 procent więcej niż Ziemia jest w stanie wyprodukować, Polacy – o ponad 100 procent, co plasuje nas na 45. miejscu wśród 148 państw. Jeżeli ten trend zostanie utrzymany, w 2030 roku będziemy potrzebować więcej niż dwóch planet, aby ludzkość mogła przetrwać.

Zobacz >>


Rp.pl 29.04.2012

Estońskie rysie: Abaris i Widar


Internauci wybrali imiona dla pary rysiów, które od marca żyją w mazurskich lasach. Samce nazywają się Abaris i Widar. Oba samce przyjechały na Mazury z Estonii w ramach prowadzonego przez WWF odnawiania tego gatunku w tej części Polski.

Zobacz >>


Interia.pl 28.04.2012

Ekolodzy apelują: Turysto nie zbliżaj się do niedźwiedzi


Niedźwiedzie, które po zimowym odpoczynku zaczynają być aktywne, można spotkać przy górskich szlakach. WWF apeluje do turystów, aby w przypadku spotkania z drapieżnikiem nie dokarmiać go i spokojnie się oddalić.TVN 31.03.2012

Narodowy zgasł na godzinę

Na godzinę zgasły światła, między innymi na Stadionie Narodowym, PKiN oraz Zamku Królewskim. Warszawa, razem z 46 innymi polskimi miastami, bierze udział w międzynarodowej akcji WWF, Godzina dla Ziemi.

Zobacz >>


Gazeta.pl 28.03.2012

Zobacz, co zrobią gwiazdy, jak ty zgasisz światło


Co wytatuuje sobie na plecach Michał Piróg? Jaką niezwykłą obietnicę złożyła Kinga Rusin? Zobacz, co zrobią gwiazdy, jak ty zgasisz światło w ramach tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF.

 
Onet.pl 27.03.2012

Pierwsze estońskie rysie przyjechały do Polski

Do Polski przyjechały dwa pierwsze rysie z Estonii. Ich przyjazd do Puszczy Piskiej i Lasów Napiwodzko-Ramuckich był możliwy dzięki realizacji projektu prowadzonego przez WWF Polska. Sprowadzone rysie pomogą odtworzyć populację tych pięknych drapieżników w lasach mazurskich, która wyginęła ponad 20 lat temu.

Zobacz >>
 
Wp.pl 08.03.2012

W fokarium w Helu przyszły na świat dwie foki szare

W nocy z wtorku na środę w fokarium prowadzonym w Stacji Morskiej w Helu przyszły na świat dwie młode foki szare. Niebawem powinna urodzić jeszcze jedna z samic mieszkających w fokarium. Za dwa lub trzy miesiące młode zostaną wypuszczone do Bałtyku.


Zobacz >>


TVN Meteo 28.02.2012

Co fika w foce?

Na dniach na świat przyjdzie nowe pokolenie polskich fok szarych. Małe urodzą się na wolności na obszarze całego Bałtyku, a także w Stacji Morskiej na Helu. My pokazujemy unikalne zdjęcia USG helskich foczek.


Zobacz >>
 
Onet.pl 14.02.2012

Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły!


Pozwólmy zwierzętom żyć tam gdzie się urodziły - do tego hasła międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF chce przekonać młodych ludzi, którzy wezmą udział w nowym projekcie. WWF właśnie rozpoczyna program dla uczniów szkół podstawowych, w czasie którego będą mogli dowiedzieć się więcej na temat problemu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i sposobach zapobiegania temu zjawisku.


Zobacz >>


Infor.pl 10.02.2012

Więcej miejsc pracy z zielonych inwestycji niż funduszy rolnych

Budżet UE lepiej wesprze walkę z kryzysem gospodarczym i społecznym stwarzając więcej miejsc pracy dzięki przekazywaniu dodatkowych środków na zielone inwestycje, a nie np. na rolnictwo - twierdzi w raporcie koalicja pozarządowych organizacji ekologicznych.

Zobacz >>
 
TVP Kraków 25.01.2012

Kolejne psy pasterskie trafiły do hodowców owiec


Pięć owczarków podhalańskich przekazała w środę organizacja ekologiczna WWF Polska bacom wypasającym owce na Podhalu. Psy będą chronić stada przed wilkami.


Zobacz >>


Polskie Radio 17.01.2012

Na tropach wilka i makaka


Aby zrozumieć miejsce i znaczenie poszczególnych gatunków zwierząt w ekosystemie, aby poznać ich liczebność, zwyczaje i zagrożenia, biolog musi opuścić zaciszną pracownię i rozpocząć pracę w terenie.


Zobacz >>


Wp.pl 22.12.2011

Karp z lodu, choinka w doniczce – ekologiczne święta


Uroczyste święta mogą być jednocześnie ekologiczne. Będą takie, jeśli przemyślimy wybór prezentu i sposób jego opakowania albo wybierzemy odpowiedni gatunek ryby - przekonują ekolodzy organizacji WWF Polska
.

Zobacz >>


Onet.pl 20.12.2011

Rekordowa liczba fok na polskim wybrzeżu


Aż 25 fok szarych jednocześnie zaobserwowano ostatnio w rejonie Ujścia Wisły – poinformowała we wtorek PAP organizacja ekologiczna WWF Polska. Ujście Wisły jest jednym z nielicznych odcinków polskiego wybrzeża, gdzie na piaszczystych łachach, odizolowanych przez wodę od stałego lądu, znajdują schronienie foki. Mogą tam odpocząć nie niepokojone przez ludzi.


Zobacz >>


Dziennik Bałtycki 12.12.2011

Z Bałtyku usunięto 6 ton sieci rybackich


Sześć ton sieci wyłowiono z Bałtyku w ramach tegorocznej akcji prowadzonej przez WWF Polska i rybaków. Porzucone sieci zagrażają rybom, ptakom i morskim ssakom - podkreślają ekolodzy. Szacują, że w morzu są jeszcze tysiące ton takich sieci.

Zobacz >>


Rzeczpospolita 30.11.2011

Jaka ryba na obiad? Nie zagrożona!

Na czerwoną listę poradnika dla konsumentów "Jaka ryba na obiad?" trafiły: łosoś bałtycki, halibut atlantycki, sola, węgorz, karmazyn oraz tuńczyk błękitnopłetwy. Ryby te są zagrożone wyginięciem - informuje w swoim poradniku organizacja ekologiczna WWF.

Zobacz >>


Wp.pl 28.11.2011

Śmieci w oceanach uśmiercają co roku ponad milion zwierząt

Z powodu śmieci w oceanach co roku ginie ponad milion zwierząt. Na lądzie odpady piętrzą się na wysypiskach, zasypują lasy i płoną w domowych piecach. Tak być nie musi, jeśli zdołamy zmienić choć kilka przyzwyczajeń – uważają przedstawiciele WWF Polska.

Zobacz >>


TVN Warszawa 15.11.2011

Kayah walczy o życie orangutanów

Punktualnie o 12.00 na Domach Towarowych Centrum przy Marszałkowskiej alpiniści przebrani za rodzinę orangutanów rozwiesili baner z hasłem "POMOCY". Wszystko w związku z happeningiem WWF, który ma na celu zwrócenie uwagi na problem masowego ginięcia tych zwierząt.

Zobacz >>

 
Polskie Radio 15.11.2011

Akcja ratowania orangutanów. "Niedługo wyginą"

Fundacja WWF Polska chce chronić lasy tropikalne na wyspie Borneo i mieszkające tam orangutany. W centrum Warszawy odbył się happening poświęcony tej sprawie.

Zobacz >>


Wprost24.pl 02.11.2011

Polak najlepszym rolnikiem regionu Bałtyku


Polski rolnik Marian Rak, prowadzący gospodarstwo w woj. dolnośląskim, zwyciężył w konkursie na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego - ogłosiła w Sztokholmie organizacja ekologiczna WWF.


Zobacz >>


Fakt 4.10.2011

Wielki pomór ssaków. Wyginiemy jak dinozaury?


Zginie co czwarty gatunek ssaków i co trzeci płazów. I to już niebawem. Badania wykazują, że z powodu zanieczyszczenia środowiska wiele organizmów nie podejmie wysiłku reprodukcji lub wymrze w wyniku chorób. Czy wśród nich są ludzie?

Zobacz >>
 
Plejada.pl 22.09.2011

Kazadi i Piróg twórcami nowego dekalogu!


Patricia Kazadi i Michał Piróg zostali ambasadorami kampanii WWF - "SOS dla świata". Jej celem jest promowanie proekologicznych zachowań. Prowadząca i juror "You Can Dance - Po prostu tańcz!" zachęcają nas do prowadzenia przyjaznego środowisku stylu życia.


Zobacz >> 
 
Onet.pl 15.09.2011

Ekolodzy przekazali bacom owczarki podhalańskie


Trzy owczarki podhalańskie przekazała w czwartek organizacja ekologiczna WWF Polska bacom wypasającym owce na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Psy, oprócz pilnowania stad przed wilkami, mają przywrócić tradycyjny krajobraz górskich hal.


Zobacz >>


Gazeta.pl 19.03.2011

WWF: kampania ekologiczna „SOS dla świata”


O ochronę środowiska ekologicznego poprzez zmianę świadomości i codziennych nawyków apeluje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF w ogólnopolskiej kampanii "SOS dla świata".


Zobacz >>
 
Gazeta.pl 19.03.2011

SOS – woła Ziemia

Aż 36 proc. Polaków ze średnim lub wyższym wykształceniem zamieszkujących największe polskie miasta nie ma pojęcia o tym, że ich zachowanie ma wpływ na środowisko naturalne - wynika z badań wykonanych na zlecenie WWF.

Zobacz >>


PolskieRadio.pl 08.08.2011

Poinformuj naukowców, jeśli spotkasz fokę

Wszystkie gatunki fok są objęte w Polsce ścisłą ochroną. W południowym Bałtyku najliczniej występuje foka szara. Ten wciąż zagrożony, gatunek jest najczęściej spotykany na polskich plażach. Widzisz na plaży morświna lub fokę? Nie płosz i nie dotykaj zwierzęcia. Poinformuj o niecodziennym zdarzeniu naukowców: całodobowa linia telefoniczna to 601-88-99-40 lub (58) 675-08-36.

Zobacz >>


Przyjaciółka 10-25.04.2012

Specjalne ekologiczne wydanie dwutygodnika Przyjaciółka

Polecamy lekturę najnowszego numeru Przyjaciółki, który powstał przy współpracy z WWF Polska. W numerze między innymi: wywiad z Magdaleną Dul-Komosińską - dyrektor naczelną WWF Polska oraz poradnik domowego ekologa czyli 19 rzeczy, które możesz zrobić dla środowiska i swojego budżetu. Specjalne ekologiczne wydanie w kioskach od 10 kwietnia 2012 roku.

Okładka numeru >>


Onet.pl 03.08.2011

Bałtyk: uwaga na sinice

W rejonie Zalewu Szczecińskiego zaobserwowano duży zakwit sinic. Ekolodzy z WWF ostrzegają, że mogą być one groźne dla zdrowia człowieka, dlatego plażowicze powinni zwracać większą uwagę m.in. na nietypowe zmiany skórne, które wystąpią po kąpieli w morzu.

Zobacz >>


Tvp.info 23.07.2011

Wielka „panda” w Warszawie

Już 10 lat działa w Polsce WWF – jedna z najsłynniejszych organizacji ekologicznych na świecie, założona pół wieku temu. Z tej okazji ponad 300 osób stworzyło w stolicy wielką... głowę pandy, która jest symbolem ekologów. Na świecie żyje na wolności jedynie 1600 tych zwierząt.

Zobacz >>


Gazeta Wyborcza 07.07.2011

Wielki powrót łososia

Po wielu latach nieobecności w polskich rzekach znów pojawiły się łososie. By mogły swobodnie pływać, przebudowywane są zapory wodne. Zyskuje na tym nie tylko przyroda, lepsza ma być także ochrona przeciwpowodziowa.

Zobacz >>


Fakt 24.05.2011

Powodzenia foczki!

Wzruszająca uroczystość na plaży pod Smołdzinem na Pomorzu. Do Bałtyku wypuszczono osiem foczek z zoo w Warszawie i helskiego fokarium. Niespełna trzymiesięczne maluchy rozpoczęły wczoraj dorosłe, samodzielne życie.

Zobacz >>


Polskie Radio 20.04.2011

Monika "Rysiardson" w obronie rysiów

Monika Richardson vel Rysiardson była gościem Czwórki. O zmianie nazwiska, rysiach i bursztynach opowiedziała Justynie Dżbik w magazynie "Pod Lupą".

Zobacz >>


Dziennik.pl, 27.03.2011

Cała Polska zgasła na godzinę

Na 60 minut w ciemności pozostało kilkadziesiąt budynków w Warszawie i kilkaset w całej Polsce, dla poparcia ochrony klimatu. Przez wyłączenie światła można było przyłączyć się do akcji ekologów z WWF - Godzina dla Ziemi.

Zobacz >>


Rzeczpospolita.pl, 23.03.2011

Stefan Maria i 51 wilków

Osiem rysi i co najmniej 51 wilków żyje w Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich. To wynik lutowego liczenia drapieżników w tych dwóch kompleksach leśnych na Mazurach

Zobacz >>


Gazeta Wyborcza, 07.02.2011
85 proc. światowych zasobów ryb zagrożonych wyginięciem

85 proc. światowych zasobów ryb jest zagrożonych wyginięciem - alarmuje organizacja ekologiczna WWF Polska. Ekolodzy powołują się na wydany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) raport na temat stanu zasobów ryb na świecie.

Zobacz >>


National Geographic Polska, 03.02.2011

Raport WWF: Rok 2050: Tylko czysta energia? Misja możliwa!

Do 2050 roku świat powinien przejść wyłącznie na czystą energię i nie jest to misja niemożliwa – uważa WWF, który opublikował właśnie specjalny raport na temat energii, The Energy Report. Niestety, Polska nadal jednak nie przykłada dużej wagi do rozwoju energetyki odnawialnej.

Zobacz >>


Dziennik Bałtycki, 02.02.2011

Hel. Foka urodzi się za miesiąc, ale już wiemy, jak wygląda

Dzięki projektowi prowadzonemu przez WWF Polska na rzecz ochrony fok szarych, wiemy jak wygląda ten ssak przed narodzinami. Na świat przyjdzie najpóźniej w marcu. Matką foki jest samica Unda Marina, podopieczna helskiego fokarium.

Zobacz >>


Polska the Times, 27.11.2010

Ekolodzy z całego świata ratują niedźwiedzie ze Słowacji przed odstrzałem

- Zwróciliśmy się z apelem do Ministra Środowiska o interwencję w sprawie planowanych na Słowacji odstrzałów niedźwiedzi brunatnych - powiedział w sobotę Paweł Średziński z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. 

Zobacz >>


Onet.pl, 23.11.2010

Tygrysy mogą spać spokojnie

Rosja i Chiny porozumiały się w sprawie utworzenia ponadgranicznych stref ochronnych dla dziko żyjących tygrysów. Światowy Fundusz dla Przyrody (WWF) z zadowoleniem powitał obie inicjatywy, a przy okazji poinformował, że amerykański aktor Leonardo DiCaprio ofiarował milion dolarów na ratowanie zagrożonych wyginięciem tygrysów.

Zobacz >>


 Fakt, 23.11.2010

Zaprośmy estońskie rysie

Dzięki organizacji ekologicznej WWF rysie z Estonii, które miałyby być skazane na odstrzał, mogą zostać przeniesione do Polski, do Lasów Napiwodzko-Ramuckich. WWF postanowiło zebrać środki na transport kociaków. Każdy z nas może teraz pomóc w imigracji rysi, przekazując darowiznę na rzecz ich przywiezienia z Estonii. Nie skazujmy leśnych kotów na śmierć!

Zobacz >>


 Gazeta Wyborcza, 14.10.2010

Ziemia ma nas dość

Dostaliśmy od Ziemi kolejną żółtą kartkę. Tak można najkrócej skomentować opublikowany dziś raport o stanie naszej planety napisany na zlecenie organizacji WWF. Czy wiecie, że żyjecie ponad stan? Że statystycznie każdy mieszkaniec Ziemi wydaje o połowę pensji więcej, niż dostaje? Tak hojna jest nasza planeta. Niczym wymarzony szef, który płaci nam co miesiąc trzy tysiące zamiast dwóch, które nam się należą. Ale w tym dziwnym układzie od jakiegoś czasu narastają napięcia.

Zobacz >>


Rzeczpospolita, 14.10.2010

Raport o zjadanej planecie

„Living Planet Report” jest bilansem zasobów naturalnych Ziemi przygotowywanym co dwa lata przez organizację ekologiczną WWF. Jego tegoroczny wydźwięk nie daje powodów do zadowolenia. Wynika z niego, że jeśli konsumpcja na świecie utrzyma się na dotychczasowym poziomie, za 40 lat będziemy potrzebowali prawie trzech kul ziemskich, żeby zaspokoić nasze potrzeby. Wedle prognoz do wykarmienia będzie wówczas już 9 miliardów ludzi.

Zobacz >>


Dziennik Wschodni, 27.09.2010

Eksperci w Lublinie: Do gazu łupkowego jeszcze długa droga

Ekolodzy podkreślają, że wydobycie gazu nie jest obojętne dla środowiska naturalnego – Przy wierceniu zużywane są gigantyczne ilośc